rnb

ROCK NA BAGNIE

ROCK NA BAGNIE to festiwal, który swoją atmosferą przypomina stare dobre festiwale lat 80-tych, takie jak Jarocin, czy Róbrege.
Pomysł festiwalu zrodził się w 2009 r., a jego inicjatorami byli ówczesny wójt gminy Zawady – Paweł Pogorzelski i zaangażowany w działalność ekologiczną załogant Piotr Znaniecki, którzy poszukując osoby odważnej do zorganizowania dużego festiwalu na Podlasiu natrafili na Jacka Żędziana – organizującego od lat w Mońkach undergroundowe koncerty.
Pierwsze dwie edycje festiwalu zorganizowano za pieniądze uzyskane z Unii Europejskiej w ramach współpracy Polsko-Litewskiej, stąd też podczas festiwalu obecność sporej liczby zespołów litewskich.
Rok 2013 przyniósł świeży powiew i nową lokalizację festiwalu. Oficjalnym organizatorem imprezy zostaje Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego, a partnerem Urząd Miejski w Goniądzu oraz Starostwo Powiatowe w Mońkach, jednak nad całością nadal czuwa Jacek Żędzian.
Nowe miejsce okazało się idealne i przybyła na festiwal publiczność nie mogła się nachwalić lokalizacji: plaża nad rzeką Biebrzą, tuż zaraz po drugiej jej stronie bezkresne bagna i Biebrzański Park Narodowy, w pobliskim Osowcu niesamowita Twierdza Osowiec, a sam Goniądz i jego mieszkańców określano w samych superlatywach. Do tego idealna muzyka, która przyciąga swoich wielbicieli z każdego zakątka Polski.
Organizatorzy Festiwalu Rock na Bagnie otrzymują podziękowania od Rady Miejskiej, Burmistrza i przedstawicieli mieszkańców Goniądza. Jest to, jak dotychczas, najbardziej cenione przez organizatorów z otrzymanych wyróżnień potwierdzające, że Festiwal Rock na Bagnie stał się częścią przestrzeni kulturalnej uroczego Goniądza.
Wspomnieć należy również, że po IV edycji Festiwalu Rock na Bagnie wielu artystów i uczestników nagminnie chwaliło klimaty Festiwalu oraz gościnność mieszkańców Goniądza, porównując Rock na Bagnie do Festiwali z lat ’80 ubiegłego wieku.
W związku z tym, jubileuszowa – V edycja Festiwalu, musiała być jeszcze bardziej wyjątkowa. Wsparcie mieszkańców, władz samorządowych udzielane organizatorom podczas przygotowań do Festiwalu, przełożyło się w roku 2015 na otwarcie przestrzeni miasta dla festiwalowiczów – pod patronatem Burmistrza Goniądza został zorganizowany przez mieszkańców jarmark, będący pierwszą z około festiwalowych imprez, promującą wśród uczestników Festiwalu podlaskich artystów ludowych, naturalną żywność, napoje oraz wyroby rękodzielnicze.
Plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu stał się miejscem spotkań festiwalowiczów z mieszkańcami i bezpośredniego zetknięcia z regionalnymi wyrobami. Było to świetne uzupełnienie bogatej oferty turystycznej dostępnej podczas Festiwalu. Coraz ważniejszym wydarzeniem festiwalowym stają się seanse w Bagiennym Kinie (sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu).

5-6 lipca na plaży MOWiR w Goniądzu odbyła się III edycja festiwalu "Rock na Bagnie". Do Goniądza przyjechało wielu fanów muzyki rockowej z całej Polski. Po rocznej przerwie, w nowej lokalizacji na rockowej scenie wystąpiły takie gwiazdy jak: ARMIA, MOSKWA, 1984, PLEBANIA, ONE MILLION BULGARIANS, WC, REDAKCJA, TZN XENNA.

Wyjątkowość tej edycji Festiwalu podkreślała gwałtownie zwiększająca się liczba uczestników Festiwalu, dla których zagrały 33 zespoły: Bad Falcon, Incomunicado, Drah, Szajba, Criminal Tango, Firenze, Lustro, Molly Malones, Uliczny Opryszek, Profanacja, Cela Nr 3, Dezerter, Karcer, Processs, Kolaboranci, Apteka, Patologia, Spoza, Muppet Boys, Lost Control (Norwegia), Ortodox, Saint Oil Sand (Litwa), Kuba Rozpruwacz, The Sandals, The Corpse, Terrordome, Vervrax, Luxtorpeda, Budzy i Trupia Czaszka, Redakcja, Bachor, Inkwizycja.

W pierwszy lipcowy weekend plaża nad Biebrzą zamieniła się w festiwalowe miasteczko muzyki alternatywnej. Na plenerowej scenie wystąpiły polskie gwiazdy: KSU, Ktyzys, The Analogs, Kabanos, Alians, Cela nr 3. Zagrały zagraniczne zespoły: Argy Bargy, Paranoid, Lost Control i Zputnik.