kajak

Spływy kajakowe i tratwą

SPŁYWY KAJAKOWE

Spływ kajakowy Biebrza to prawdziwa wyprawa w głąb bagien do ich „serca” – dzikiej przyrody. W trakcie spływu poznacie rośliny wodne, odkryjecie ślady bytowania bobrów i zobaczycie wiele gatunków ptaków (m.in. bociana czarnego, rybitwy czarnej i białoskrzydłej, czapli białej). Biebrza jest rzeką szczególnie atrakcyjną dla miłośników aktywnej turystyki, ale także turystów oczekujących wytchnienia i spokoju. Nazywana jest przez wielu polską Amazonką. To obszar dziki, bezkresny, słabo zaludniony, a miejscami wręcz bezludny – stanowiący wyzwanie dla wszystkich pragnących przeżycia niesamowitej przygody z dziewiczą przyroda. Aby skorzystać ze spływu i podziwiać uroki pięknej goniądzkiej ziemi nie trzeba być wytrawnym kajakarzem.
Spływ na odcinku Wroceń–Osowiec to 20-kilometrowa podróż. Ale można wybrać krótsza trasę np. Wroceń–Goniądz, która dla przeciętnego „pływaka” zajmie ok. 3 godzin. Jednym z bardziej malowniczych odcinków Biebrzy, który można polecić mniej wytrawnym turystom, jest trasa Goniądz–Osowiec. Można także wynająć kajak, np. w przystani na plaży miejskiej, i popływać wzdłuż Goniądza, co możne być wspaniałym treningiem przed dłuższym wypadem.

IMG_0720img_2277IMG_0711img_2392img_2430IMG_8598

Warianty trasy:
Dolistowo–Goniądz (15 km), Wroceń–Goniądz ( 12 km), Goniądz–Osowiec (7,4 km), Goniądz–Biały Grąd (22 km).
Czas trwania: w zależności od wariantu od 3 do 6 godzin. Średni czas płynięcia kajakarza to 4-5 km na godzinę.

SPŁYW TRATWAMI

Kolejną ciekawą i bardzo niekonwencjonalną formą „zanurzenia” się w biebrzańską przyrodę jest spływ tratwami. To wspaniały sposób na aktywny wypoczynek wśród mokradeł, torfowisk, czyli miejsc, do których nie dojedziesz rowerem i nie dojdziesz szlakiem pieszym. To jednocześnie ogromne przeżycie i wyzwanie, szkoła przetrwania oraz szansa na sprawdzenie swoich umiejętności. Tratwa stanowi oryginalny środek transportu sprzyjający obserwacji otaczającej przyrody. Jest jednocześnie miejscem do spania, przygotowania posiłków, znakomitym punktem obserwacyjnym, pomostem do wędkowania i kąpieli. Spływ tratwą po Biebrzy, to niesamowita przygoda odbywająca się w surowej scenerii, w odludnej krainie bagien biebrzańskich. To nietuzinkowa atrakcja.
Podczas podróży tratwą można przestać myśleć o całym świecie i skupić się tylko na tratwie oraz na obcowaniu z naturą, z dala od ludzi i cywilizacji. Z pokładu tratwy, a szczególnie z bocianiego gniazda, można podziwiać bagienne krajobrazy BbPN – dzikie, z mnóstwem ptactwa wodno-błotnego.

420438462512491554

Warto wiedzieć:
Szlaki wodne znajdują się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i z tego powodu konieczne jest wykupienie kart wstępu na szlaki wodne do BbPN. Od 1 stycznia do 30 czerwca na odcinku Osowiec–Brzostowo wymagane jest, oprócz karty wstępu, zezwolenie Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego na spływ. Dzienna liczba osób spływającatym odcinkiem, w podanym okresie, może wynosić maksymalnie 25 osób. Na szlakach kajakowych obowiązują zasady ruchu turystycznego określone przez Park. Szczegóły spływu, ceny, transport kajaków można ustalić w jednej z wielu firm znajdujących się na terenie gminy Goniądz.