kapice

Brzeziny, Biały Grąd

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA – ZNAKI ZIELONE – „BRZEZINY KAPICKIE” 4,2 KM
Ścieżka znajduje się w Obrębie Ochronnym Basenu Środkowego Południe, nieopodal leśniczówki Kapice.

DSC00293DSC00294DSC00300

Atrakcje: Trasa ścieżki rozpoczyna się na polanie przy leśniczówce dalej przebiega ww. fragmentem szlaku czerwonego poprzez bagienny las (głównie brzozy i olsze) wzdłuż Kanału Kapickiego. Atutem ścieżki jest jej wymiar edukacyjny – wzdłuż trasy ustawionych jest kilka tablic edukacyjnych opisujących poszczególne walory przyrodnicze widziane w najbliższym otoczeniu ścieżki. Są to informacje na temat bagiennych brzezin oraz o występujących w nich roślinach i zwierzętach (opisy ekologii bobra, łosia, wybranych gatunków ptaków). Na końcu trasy usytuowana jest mała czatownia, z której przy odrobinie szczęścia można podglądać łosie lub ptaki drapieżne, polujące na bagiennych łąkach.
Jak dotrzeć: Z Goniądza można udać się tam rowerem lub samochodem (wytrwali piechurzy mogą sobie zrobić spacer; z Goniądza do mostku na kanale przy leśniczówce – 7 km). Kierujemy się w stronę Wólki Piasecznej i dalej w kierunku leśniczówki. Przy mostku na kanale zostawiamy samochód, dalej udajemy się pieszo lub rowerem. Czas zwiedzania w obie strony od 3 do 5 godzin.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – ZNAKI ZIELONE – „BIAŁY GRĄD” – 3,2 KM
Ścieżka prowadzi groblą od miejscowości Mścichy do pola namiotowego i wieży widokowej na suchym wyniesieniu mineralnym, zwanym Biały Grąd.
Atrakcje: Długość ścieżki wynosi 3,2 km w jedną stronę, powrót odbywa się tą samą drogą. Na trasie ustawione są tablice edukacyjne, prezentujące walory przyrodnicze tych terenów. Ścieżka prowadzi pośród zalanych łąk, gdzie możemy obserwować rozmaite ptaki wodno-błotne, m. in. rycyki, krzyki, bataliony, czaple białe, bąki, podróżniczki, wodniczki, gęsi, żurawie, krwawodzioby, rybitwy i wiele innych. Wiosną szlak jest trudno dostępny.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „SOŚNIA” – SZLAK HISTORII I KULTURY
Ścieżka jest fragmentem szlaku żółtego Wizna–Goniądz. Od pierwszego do drugiego przystanku biegnie drogą żwirową na długości ok. 200 m. Następnie skręca w drogę leśną. Długość ścieżki wynosi 2,4 km. Tematycznie nawiązuje do historii twierdzy w Osowcu i zwyczajów mieszkańców nadbiebrzańskich wsi.
Jak dotrzeć: do obu ścieżek z Goniądza najłatwiej udać się samochodem lub rowerem. Należy kierować się w kierunku Osowca-Twierdzy i Łomży.

Uwaga! Zanim wyruszysz na szlak miej pewność, że posiadasz bilety wstępu do BbPN. W Punkcie Informacji Turystycznej w Osowcu-Twierdzy można zakupić karty wstępu do Parku oraz przewodnik po ścieżce.