turysta

Ścieżki edukacyjno-przyrodnicze

Czy wiesz jak wygląda owadożerna rosiczka? Widziałeś klucze dzikich gęsi na wiosennych przelotach? Spotkałeś się oko w oko z łosiem? Natrafiłeś na tropy wilka? Słyszałeś tokujące bekasy?
Te i wiele innych atrakcji przyrodniczych czeka Was podczas włóczęgi po szlakach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Bądź przygotowany na poranną, bądź wieczorną wyprawę w teren, by posłuchać bagiennej symfonii i odkrywać przyrodnicze tajemnice Bagien Biebrzańskich.

BAGNO – TO WCIĄGA, CZYLI BIEBRZAŃSKIE SPA
Jedną z niewątpliwych atrakcji jest wyprawa bagiennym szlakiem wśród spowitych mgłą bagien – szczególnie atrakcyjny jest spacer bosą nogą, by niczym łoś, brodząc po kostki czy po kolana, poczuć odświeżającą siłę torfowych borowin – słowem biebrzańskie SPA.
Wędrując bagiennym szlakiem należy pamiętać, że mokradła „wciągają” i czasem dodatkową atrakcją może być nieco głębsza kąpiel w bagnie. Dlatego apelujemy – nie zbaczaj z bagiennego szlaku, by nie spotkała cię zaskakująca niespodzianka i wpadka przynajmniej po pas. Nie jednokrotnie nierozważni turyści byli poszukiwani przez helikoptery służb ratowniczych. Jesteśmy jednak przekonani, że kto raz wyruszy na wyprawę będzie tu wracał oczarowany pięknem nienaruszonej, dziewiczej przyrody.
DPP_0218DPP_0220DPP_0219

OKO W OKO Z ŁOSIEM
Wśród zarośli i moczarów żyje król Bagien Biebrzańskich – łoś. I choć przed kilkudziesięciu laty łoś wyginął na innych terenach, tutaj – w rozległym i niedostępnym dla ludzi rezerwacie Czerwone Bagno, udało mu się przetrwać. Zwierzęta są przyzwyczajone do obecności ludzi i pozwalają na zrobienie zdjęć nawet z bliskiej odległości. Jednak najlepiej skorzystać z usług przewodnika, który nie tylko odnajdzie miejsca, w których spacerują łosie, ale także zapewni bezpieczeństwo. Łoś, choć spokojny, może sprawić też wiele kłopotu zwłaszcza, gdy zaskoczy nas wychodząc przed jadący samochód.
MAMA MATYLDA (11)MAMA MATYLDA (9)MAMA MATYLDA (3)

BEZKRWAWE ŁOWY
Dolina Biebrzy to wspaniałe miejsce dla miłośników bezkrwawych łowów. Jednak fotografowanie dzikiej biebrzańskiej przyrody nie jest łatwym zadaniem. „Nie chodzi, bowiem o to, aby znaleźć się jak najbliżej zwierząt, a o to, by uchwycić istotę ich życia oraz uczucia, jakie towarzyszą fotografowi w zetknięciu z dziką przyrodą”. To wielkie wyzwanie dla amatorów, jak i zawodowców. Nawet jak nie uda Ci się spotkać łosia, to poranne spacery zamglonymi ścieżkami nad Biebrzą pozostawią w Twej pamięci niezapomniane doznania.

DPP_0118DPP_0199DPP_0255

TROPEM DZIKICH ZWIERZĄT
Nad Biebrzą przy odrobinie szczęścia możesz odnaleźć ślady bytowania bobra, wydry, jelenia, jenota, borsuka, łasicy, czy największego tu drapieżnika – wilka. Właściwie, na co dzień bardzo rzadko mamy okazję zaobserwować dzikie zwierzęta. Bagna Biebrzańskie stwarzają idealne warunki do poszukiwania odcisków kończyn zwierząt i śladów ich bytowania: odchodów, piór, żerowisk, a to może okazać się fascynującym zajęciem, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
DPP_0215DPP_0216

PIĘKNE STORCZYKI
Równie interesujący i bogaty jest świat flory. Oprócz cennej roślinności wodnej i bagiennej, uwagę przykuwają liczne gatunki objęte ochroną, np. lilia złotogłów, rosiczka, wawrzynek wilczełyko, pełnik europejski. Godne zauważenia są również relikty glacjalne jak, np. wielosił błękitny, gnidosz królewski, wełnianeczka alpejska czy brzoza niska. Perełką biebrzańskiej flory są licznie występujące tu storczyki.

ŚCIEŻKI EDUKACYJNO–PRZYRODNICZE W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM
Obok szlaków pieszych i rowerowych po Biebrzańskim Parku Narodowym prowadzi kilkanaście ścieżek edukacyjnych o łącznej długości blisko 30 kilometrów. Znajdziemy przy nich niezbędną infrastrukturę turystyczną, w postaci wież i pomostów widokowych, z których podziwiać można osobliwości biebrzańskiej przyrody.

TERENOWY OŚRODEK EDUKACYJNY:
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA TERENOWY OŚRODEK EDUKACYJNY (TOE) „GÓRA SKOBLA”– ZNAKI CZERWONE – 2 KM
Terenowy Ośrodek Edukacyjny w Osowcu-Twierdzy.
Atrakcje: Ścieżka prowadzi przez bór z sosną zwyczajną, z lokalizowanych przy niej 12 punktami przystankowymi opisującymi przyrodę i zjawiska mające miejsce wokół kładek. Ścieżka wije się pośród terenów leśnych, wśród których zlokalizowane są pozostałości schronów bojowych, pierwszych umocnień Fortu I twierdzy Osowiec. Jednym z nich jest przy przystanku nr 2 dobrze zachowany dawny schron baterii Twierdzy-Osowiec. Obszar, po którym biegnie ścieżka, nazywany jest Górą Skobla. Pierwsze fortyfikacje zaczęto na niej budować w 1912 r.

DSC00408DSC00414DSC00421DSC00432DSC00438DSC00439

Z wieży na Górze rozciąga się widok na rzekę Biebrzę, Fort II Zarzeczny i miejscowość Osowiec. Wiosną można również obserwować liczne gatunki ptaków, w tym bataliony.
Jak dotrzeć: Spacer można rozpocząć przy siedzibie BbPN w Osowcu-Twierdzy. Trasa jest odpowiednio oznakowana – znaki czerwone. Do Terenowego Ośrodka Edukacyjnego z Goniądza najłatwiej dotrzeć samochodem lub rowerem. Czas zwiedzania ok. 2godziny.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA TERENOWY OŚRODEK EDUKACYJNY „KŁADKA” – ZNAKI ZIELONE – 2,2 KM
Trasa rozpoczyna się drewnianą kładka (długość ok. 1 km), tuż przy kierunkowskazie Osowiec, przy szosie Białystok–Ełk, na wysokości Kanału Rudzkiego. Łączna długość ścieżki to ok. 2 km. Można spacer rozpocząć z drugiej strony nieopodal ruin Fortu II.

DPP_0164DPP_0165DPP_0167DPP_0171DPP_0175DPP_0177

Atrakcje: Spacer kładkami wśród bagien po Terenowym Ośrodku Edukacyjnym. Na ścieżce przyrodniczej znajdują się tablice informacyjne, opisujące przyrodę i zjawiska mające miejsce wokół kładek. Są też opisy historyczne. W trakcie spaceru warto zwrócić uwagę na ptaki i krajobraz – pomogą w tym wieże i platformy obserwacyjne, zlokalizowane przy kładce. Na trasie ścieżki łatwo obserwować ptaki wodno-błotne (szczególnie wiosną), drapieżne i śpiewające. Wśród nich kilka gatunków dzikich gęsi (m.in. gęgawy, białoczelne i zbożowe), łabędzie (niemego i krzykliwego) oraz mnóstwo kaczek (m.in. krzyżówki, rożeńce i czernice). Czasem zalatuje tu orlik, bielik, pośpiewuje też podróżniczek. Warto zwrócić uwagę także na interesujące rośliny wodne i bagienne (pałki, sitowie, turzyce) oraz krajobraz. Po drodze można zaobserwować efekty żerowania występujących tu bobrów. Na końcu kładki znajduje się wieża widokowa, z której w kierunku wschodnim widać wieże kościoła w Goniądzu. Na północnym wschodzie widoczne są obiekty militarne Fortu II twierdzy Osowiec, nazwanego niegdyś przez Rosjan Zarzecznym (obecnie nie jest udostępniony do zwiedzania).

DPP_0134DPP_0136DPP_0142

Podstawowym zadaniem Fortu II była kontrola nad szosą i linią kolejową Białystok–Grajewo. Ma on kształt rozciągniętego pięcioboku o wymiarach 500×400 m. Po drugiej stronie drogi Ełk–Białystok, przy parkingu, znajduje się kolejna wieża widokowa, z której rozciąga się panorama mokradeł oraz charakterystyczne pozostałości schronu, zwane fortepianem.

DSC00304DSC00307DSC00315DSC00320DSC00316DSC00319
Jak dotrzeć: Najłatwiej dotrzeć samochodem lub rowerem, np. przez Osowiec Wieś lub Osowiec-Twierdzę. Dojazd to około 8-12 km. Spacer można rozpocząć przy Kanale Rudzkim, przy trasie Ełk–Białystok lub nieopodal ruin Fortu II Zarzecznego. Są tam miejsca na pozostawienie samochodu. Trasa jest odpowiednio oznakowana – znaki zielone. Czas zwiedzania to 2-3 godziny. Trasa tworzy pętle, a jej łączna długość to 2,5 km.

DSC00314

Zwiedzając ścieżki należy koniecznie zawitać do Centrum Edukacji i Zarządzania BbPN w Osowcu-Twierdzy. W siedzibie Parku znajdują się ciekawe wystawy czasowe oraz ekspozycja stała, przedstawiająca biebrzańskie zwierzęta. Ponadto, w sali konferencyjnej można na dużym ekranie obejrzeć film, prezentujący walory przyrodnicze i kulturowe Parku. W siedzibie działa Punkt Informacji Turystycznej, w którym uzyska się fachową informację na temat atrakcji BbPN oraz istnieje możliwość zakupienia kart wstępu do Parku, wydawnictw i pamiątek.

DSC03956P7207653P7207650