kije

Nordic Walking – biegi – rowery

Biebrzański Park Narodowy oferuje kilka bardzo ciekawych tras dla osób lubiących aktywny wypoczynek – biegaczy, piechurów czy cyklistów. Równinne ukształtowanie terenu oraz mały ruch samochodowy powoduje, że trasy należą do łatwych i bezpiecznych, także gdy jedziemy rowerem z dziećmi. Trudy wynagradza bezpośredni kontakt z przyrodą, piękne krajobrazy lub np. możliwość spotkania się oko w oko z łosiem. Jeżeli nie masz rowerów zgłoś się do jednej z wypożyczalni. Potem tylko spakuj plecak i ruszaj w drogę. Na trasie można zrobić sobie piknik i delektować się urokami nadbiebrzańskiego krajobrazu. Dobrze zabrać ze sobą lornetki!

Trasa 1 – wieża widokowa Biebrzańskiego Parku Narodowego za mostem na Biebrzy w Goniądzu.

wieza1
wieza2

Atrakcje: niepowtarzalny widok wschodzącego słońca nad Biebrzą. Towarzyszą temu często poranne mgły oraz poranna ptasia symfonia. Czasem udaje się wypatrzyć żerujące łosie i usłyszeć donośny klangor żurawi. W drodze powrotnej warto rozglądnąć się dookoła w celu obserwacji innych ptaków: np. rycyka, krwawodzioba, bociana czarnego, błotniaków, a być może pływającego w Biebrzy bobra.
Jak dotrzeć: najlepiej spacerkiem i na kwadrans przed wschodem słońca. Wieża znajduje się ok. 1 km. m za mostem na Biebrzy w Goniądzu w kierunku Wólki Piasecznej. Wytrawni piechurzy czy biegacze mogą wybrać się do końca drogi, do Wólki Piasecznej. Cała trasa to około 4 km.

TRASA 2. Droga wiodąca skrajem doliny Biebrzy od ulicy Dolistowskiej w Goniądzu w kierunku Dawidowizny.

Atrakcje: niepowtarzalny widok zachodzącego słońca nad bagnami – szczególnie wiosną. Dodatkową atrakcją jest wieczorna ptasia symfonia: odzywają się żurawie, gęsi a z oddali można usłyszeć buczenie bąka. Atmosferę zachodu potęgują wiosną obszerne w tym miejscu rozlewiska Biebrzy oraz licznie ciągnące klucze dzikiego ptactwa.
Jak dotrzeć: najlepiej spacerkiem i na kwadrans przed zachodem słońca. Można też podjechać rowerem w kierunku Dawidowizny. Trasa liczy około 4 km tam i z powrotem drogą szutrową wzdłuż Biebrzy. Dla urozmaicenia widoków można wrócić z Dawidowizny ścieżką rowerową przy drodze Goniądz-Suchowola.

TRASA 3.Ulice i peryferie Goniądza.

Atrakcje: w parku w centrum miasta prosimy zwrócić uwagę na pomniki: martyrologii i narodowowyzwoleńcze; kościół rzymskokatolicki pw. Św. Agnieszki wybudowany w latach 1922-24; kaplica św. Floriana na wzgórzu za kościołem; niefunkcjonujący młyn wodny z XIX w. nad Czarną Strugą – most w kierunku na Mońki; cmentarz katolicki z kutymi, dekoracyjnymi krzyżami; pozostałości cmentarza żydowskiego, za laskiem przy drodze w kierunku Downar (500 m za cmentarzem katolickim). Na zakończenie można wybrać się do położonej nieopodal Goniądza wieży widokowej. Idziemy do niej nad Biebrzą w kierunku mostu, i dalej przez rzekę w kierunku Osowca. Z wieży rozciąga się widok na bagna i panoramę Goniądza.
Jak dotrzeć: najłatwiej spacerując ulicami Goniądza, można także udać się na rowerze – łączna trasa nie powinna być dłuższa niż 3 km.

TRASA 4. Droga wiodąca skrajem doliny Biebrzy od plaży miejskiej w Goniądzu do wsi Szafranki.

Atrakcje: droga wiedzie wzdłuż Biebrzy. To wspaniała trasa na rodzinne wycieczki i spacery dla odprężenia się od codziennych zmartwień. Atrakcją, zwłaszcza wiosną, są ogromne rozlewiska Biebrzy oraz piękne nadbiebrzańskie krajobrazy.
Jak dotrzeć: trasa spacerowa, ale można też pojechać rowerem. Udajemy się w kierunku plaży miejskiej, a dalej do Bednarki i wsi Szafranki. Trasa asfaltowa a potem żwirowa. Dla urozmaicenia widoków można wrócić z Szafrank drogą asfaltową Osowiec-Goniądz, wtedy przed wioską skręcamy w lewo na drogę asfaltową. Na drodze głównej nie ma dużego natężenia ruchu. Trasa to około 5 km.

Bardziej wytrawni cykliści czy piechurzy mogą wybrać się na zwiedzanie opisanych w informatorze ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Trasy od 10 do 35 km. W większości wypadków do duży wysiłek, ale na pewno zostanie on wynagrodzony przez piękne widoki nadbiebrzańskich krajobrazów oraz naturalne odgłosy żyjącej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wycieczki na ścieżki edukacyjne zajmą kilka godzin a nawet cały dzień, ale po drodze można zrobić sobie na przykład piknik na łonie natury co będzie ogromną atrakcją zwłaszcza dla dzieci. Ruch w Goniądzu oraz na drogach lokalnych jest niewielki co przekłada się na bezpieczeństwo rowerzystów i przyjemność z jazdy.