jarmark

Goniądzkie Jarmarki

Masz dość McDonald’s, pizzy czy jedzenia w biegu sztucznej żywności?! Zapraszamy do skosztowania naszych nadbiebrzańskich specjałów. W gospodarstwach agroturystycznych i restauracjach Twoje podniebienie ukoją pierogi biebrzańskie, lin z Biebrzy, szczupak faszerowany, kołduny goniądzkie, ryba z tatarakiem, chleb na tataraku, kumpiaki, oładzie, szyszki dolistowskie i wiele innych lokalnych potraw. Takich pyszności nie kupisz w wielkomiejskich supermarketach! Nadbiebrzańską kuchnie docenił również Karol Okrasa, który w Goniądzu gościł z ekipa Telewizji Polskiej już dwukrotnie.

W każdą Niedzielę Palmową odbywa się Jarmark Wielkanocny rękodzieła i zdrowej żywności. Imprezę organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu przy udziale urzędu miejskiego i osób związanych z turystyką. Na odwiedzających czekają stoiska z: pysznymi kartaczami, pierogami, serem biebrzańskim „Batalion”, pieczonym chlebem, knyszyńskimi wyrobem kulinarnym „Knyszami”, ekologicznymi jajami, obrazami, haftami, ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, koszykami wiklinowymi, naczyniami glinianymi. Pisankarki z Lipska prowadzą warsztaty malowania tradycyjnych pisanek.

Jarmark jest to nie lada gratka dla turystów spragnionych nowych doznań smakowych, gdzie mogą skosztować naszych wspaniałości kulinarnych. Na stoiskach nie zabraknie regionalnych specjałów.

W sobotnim wydaniu programu „Pytanie na śniadanie” Goniądz zaistniał jako serce Bagien Biebrzańskich i miejsce, gdzie turyści mogą posmakować tradycyjnych potraw, takich jak wędliny, naturalne sery, czy osławione „Podlaską Marką Roku” kartacze. W nagraniach programu wzięli udział lokalni wytwórcy zdrowej żywności i rękodzieła oraz miłośnicy przyrody i wędkarstwa. Walory turystyczne Goniądza oraz pierwszy Jarmark Wielkanocny promował Burmistrz Miasta Mariusz Ramotowski.


Wychodzimy do Państwa z nową ofertą handlową – Goniądzkimi Jarmarkami rękodzieła i zdrowej żywności. W każdą pierwszą niedziele miesiąca, w sezonie turystycznym (maj, czerwiec, lipiec, sierpień) na Starym Rynku przed Gminnym Ośrodkiem Kultury wystawiać się będą lokalni producenci z regionalnymi przysmakami, świeżymi produktami ekologicznymi i rękodziełem.
Na stoiskach nie zabraknie regionalnych specjałów:osławionych i okraszonych kartaczy biebrzańskich, sera biebrzańskiego „Batalion”, kiełbas i wędlin swojskich, chleba pieczonego w dawnym piecu kaflowym, ekologicznych jaj od zielononóżek, tradycyjnych bułek drożdżowych „Knyszy” z Knyszyna, czy babki ziemniaczanej.Dla koneserów sztuki ludowej będą rzeźby, obrazy olejne i wyszywane, robótki ręczne oraz wiele innych, równie ciekawych i inspirujących przedmiotów. A to wszystko przy akompaniamencie muzyki ludowej, lekkiej i porywającej.
Goniądzkie Jarmarki rękodzieła i zdrowej żywności to również inicjatywa promująca zdrową żywność i wspierająca lokalną przedsiębiorczość.
Terminy jarmarków w 2016 roku: 24 kwietnia, 5 czerwca, 1-3 lipca, 7 sierpnia.

jarmarki